O potřebě zateplování se dnes nejčastěji hovoří v souvislosti s panelovými domy.  Zeptáte-li se vlastníků cihlových bytových domů, zda by i jejich dům nepotřeboval zateplit, většinou to odmítnou s vysvětlením, že cihlové domy přece nepotřebují zateplit. Tento model se dokonce vžil jako jakési obecné pravidlo. Přitom to, že je dům postaven z cihel, rozhodně neznamená, že by nevykazoval vysoké tepelné ztráty. Zateplení cihlových bytových domů.

Většina cihlových domů před rokem 1989 je postavena tradiční technologií plných pálených cihel typické tloušťky 45 cm (tzv. pětiletka). Tepelná vodivost těchto cihel je například 20x vyšší než dnes používané izolanty pro zateplení. Tepelné vlastnosti stěny o tloušťce 45 cm tedy odpovídají tloušťce 2,5 cm dnešního polystyrenu či minerální vaty. Pro pouhé splnění dnešní tepelně technické normy byste s použitím plných cihel museli postavit zdi o tloušťce 250 cm. Pro dosažení tzv. doporučení normy (přísnějšího limitu), které vyžaduje například program Nová zelená úsporám, by to muselo být dokonce 350 cm tradiční plné cihly. To, že by cihelná zeď tloušťky 50 cm běžně používaná u většiny cihlových bytových domů dostatečně izolovala, je ve světle těchto faktů zažitý mýtus – tedy nepravda.

Běžně se setkáváme s cihlovými bytovými domy, které vykazují tepelné ztráty srovnatelné a v některých případech dokonce ještě vyšší než domy panelové. Zatímco zhruba polovina panelových domů již své energetické náklady díky zateplení a výměně oken snížila, u cihlových bytových domů tomu tak zdaleka není. Pustit se v případě cihlových bytových domů do zateplení se přitom rozhodně vyplatí. „Z naší praxe můžeme uvést mnoho zateplených cihlových domů, které vykazují úspory na vytápění ve výši 35–40 %.“

Každý dům samozřejmě vyžaduje individuální posouzení. Pokud uvažujete o revitalizaci vašeho bytového domu a nejste si jisti, zda je taková investice pro váš dům vhodná, ozvěte se nám. My váš dům zdarma zhodnotíme, vysvětlíme, jaká opatření by pro váš dům měla opravdu smysl, a spočítáme, kolik by stála jejich realizace. S dostatkem informací se vám pak bude rozhodovat mnohem pohodlněji.